תסמונת הלב השבור

האם ידעתם שפרידה קשה משנה פיזית את מבנה הלב, ועשויה לגרום לכאבים עזים עד כדי תחושת התקף לב?

לא סתם יש את המושג "כאב לב".

הקרדיולוג היפני היקארו סאטו שעבד בבית החולים העירוני בהירושימה, נתקל בשנת 1983 לראשונה בתופעה מוזרה:

אישה בת 64 הגיעה לבית החולים עם סימפטומים של התקף לב (ביניהם כאב בחזה). אבל בניגוד להתקפי הלב המוכרים, במקרה הזה זרימת הדם לשריר הלב היתה תקינה לחלוטין.

אז מה גרם להתקף הלב הזה?

בבדיקה המצלמת את הלב ותיפקודו הוא גילה שהחדר השמאלי של הלב (זה שאחראי לדחוף את הדם אל אבי העורקים ומשם לכל הגוף), קיבל צורה מוזרה. הוא התרחב כל כך שכבר לא הצליח להתכווץ ולדחוף את הדם כראוי.

הצורה הזו של הלב הזכירה לו כלי יפני המשמש ללכידת תמנונים "טקוצובו", וזה השם שסאטו נתן לתופעה שגילה.

במשך השנים התגלו עוד ועוד מקרים דומים שהמשותף לכל החולים (בעיקר נשים) היה שברון לב בסמיכות להופעת הסימפטום.

בשנים האחרונות המדע התחיל להבין טוב יותר את הקשרים הביולוגיים בין הרגש לכאב. נמצא בין היתר שמי שסובל משברון לב יכאב יותר פיזית. ואם נמצאים במערכת יחסים אוהבת כואבים פחות פיזית.

לב שבור עלול ליצור שינויים דרמטיים בגוף: התאים משתנים, המערכת החיסונית פועלת פחות טוב, ויש סכנה לחוות התקף הדומה להתקף לב.

מה יכול להפחית את הלחץ המשפיע על הגוף בשעת משבר ולרפא את תסמונת טקוצובו? ניכר בשנים האחרונות יותר ויותר, שטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים משפיעים באופן משמעותי לעומת טיפולים תרופתיים.

מדהים בעיני שוב ושוב איך רגשות מייצרים בסופו של דבר כאבים (בד"כ כרוניים) ש"מתחפשים" למחלות ובעיות גופניות אחרות, פשוט כמנגנון הגנה עלינו מפני הצפה רגשית הקשה מנשוא. ואיך טיפול רגשי/קוגניטיבי/התנהגותי יכול לרפא כאבים שכאלה.

(הפוסט מבוסס על כתבה בעיתון אפוק, גליון 5/22)

חוויתם שברון לב? אולי ליבכם עדיין שבור? אז כדאי שקשיבו גם להרצאת הטד הזו על איך לרפא לב שבור:

https://www.ted.com/…/guy_winch_how_to_fix_a_broken_heart

טוב, אז אמנם כשמרגישים תחושה של התקף לב, קודם כל חייבים לרוץ למיון! אין כאן מקום להיסוסים.

אבל אחרי שיתברר שאתם בריאים מבחינה לבבית, אני ממליצה לבחון שיטות טיפול אחרות.

חוויתם שברון לב? פנו לטיפול נפשי שיכול להקל עליכם את ההתמודדות ויעזור לכם להימנע מהגעה לטקוצובו בלב.

אתם יכולים גם לפנות לטיפולים קוגניטיביים התנהגותיים וכמובן לאימון אישי בהתמחות עם כאבים כרוניים ממקור רגשי (TMS). מוזמנים לפנות אלי לגבי זה.

אהבתם? שתפו

אסור לפספס

אם יש ספק אז אין ספק. מדוע חשוב להתמודד עם ספקות שעולים?

אין מישהו מאיתנו שלא היו לו ספקות לגבי נושאים מסויימים בחיים. ספקות שהובילו להיסוס, לקושי בקבלת החלטות ואולי אפילו להרעה במצב הבריאותי. כן, זה אולי נשמע מוזר, אבל ספקות הם חלק בלתי נפרד ממעגל הרשע של כאבים ומחלות שאני מדברת עליו לא מעט (מוזמנים לצפות בסרטון ממש כאן) בדיוק כמו פחד.
אז אמנם אנחנו מנסים לחתור להעלים את הספקות, ולהרגיש יותר בטוחים בעצמנו, אבל אני סקרנית לגבי שני דברים: הראשון, מדוע בכלל לאנשים יש ספקות, ומאיפה באים הספקות הללו? והשני, איזה השפעות יש לספקות הללו על החיים שלנו? (ואולי גם מה אפשר לעשות עם כל זה…).

ההבדל הדק בין דמיון למציאות של כאב

על הגבול הדק שבין דמיון למציאות של כאב

לפני כשנתיים, ממש טרום קורונה, התארחנו בן זוגי ואני, בבית הנספח הכלכלי האוסטרי. בזמן שהשמש החורפית הישראלית קפחה מעלינו, האירוע היה דווקא לכבוד אולימפיאדת החורף.

פרפקציוניזם וכאב כרוני

כשלמדתי שטיפוס פרפקציוניסט נוטה יותר לסבול מכאבים מתמשכים, זה היה לי ממש הגיוני. להערכתי הגסה לפחות 85% מהמתאמנים/ות שמגיעים אלי לטפל בכאבים הכרוניים שלהם "לוקים"